Svetski dan moždanog udara

Danas je svetski dan moždanog udara. Moždani udar je među vodećim uzrocima smrtnosti u Srbiji – više od 25.000 ljudi godišnje doživi moždani udar, trećina premine odmah, a trećina pacijenata ostaje sa trajnim invalitetom.
Jedan od značajnih razloga visoke smrtnosti od moždanog udara je nedovoljno znanje pacijenata o simptomima i hitnosti – kod ove brutalne bolesti ne sme da bude kašnjenja. Što više vremena prođe od prvih simptoma do odlaska kod lekara i primanja terapije, manje su šanse za preživljavanje i oporavak. Kako bi podigli svest o simptomima  moždanog udara i hitnosti odlaska kod lekara, Bolnica za cerebrovaskularne bolesti „Sveti Sava“ izdala je edukativnu brošuru „Vreme je mozak, sprečimo kašnjenje“:

Brošura - Svetski dan moždanog udara

 

„Koristimo priliku da za Svetski dan moždanog udara podsetimo da preživljavanje i ishod bolesti može značajno da se poboljša ukoliko pacijent prepozna simptome moždanog udara na vreme i što pre dobije odgovarajuću terapiju. Zabluda je da moždani udar ne može da se leči. Ako pacijent na vreme dođe do bolnice, imamo na raspolaganju razne terapijske mogućnosti, ali je svaki minut važan, da se ne bi zakasnilo s primenom terapije. Za moždani udar su najvažniji pravovremeno prepoznavanje simptoma i davanje terapije u okviru tri sata od prvih simptoma. Mi danas imamo na raspolaganju najsavremenije metode lečenja moždanog udara, poput trombolitičke terapije i mehaničke trombektomije koja je najveći napredak u lečenju moždanog udara u poslednjih 20 godina. Ali i ta intervencija, s kojom naša bolnica do sada ima najviše iskustva u Srbiji, bila bi znatno uspešnija kada bi se pacijenti javili lekaru čim se pojave prvi simptomi.“ – dr Milan Savić, direktor Bolnice Sveti Sava, povodom Svetskog dana moždanog udara

Prema rečima dr Biljane Georgievski Brkić, načelnice Odeljenja Radiologije, dijagnostika akutnog moždanog udara se uvek započinje i ne može se danas zamisliti bez kompjuterizovane tomografije (skenera) glave:

„To je neinvazivna-bezbedna dijagnostička procedura koja nam omogućava da tačno odredimo mesto, veličinu i vrstu moždanog udara kao i promene na krvnim sudovima koje do njega dovode. Primenom novih tehnologija (multislajsnih skenera) znatno se skratilo vreme pregleda i dobijaju se kvalitetniji snimci, a pacijent se izlaže manjoj količini zračenja. U zavisnosti od vrste moždanog udara, bira se različit terapijski pristup. Infarkt mozga nastaje zbog prekida protoka krvi u određenom delu mozga, pa se skenerom dijagnostikuje koji je krvni sud neprohodan-zapušen trombom ili embolusom odnosno ugruškom. Druga vrsta moždanog udara je krvarenje, koje nastaje usled prskanja zida krvnog suda usled defekta ili proširenja krvnog suda, koje takođe vidimo na skeneru. Sve savremene terapijske procedure, bilo da se radi o venskoj primeni ili minimalno invanzivnoj hirurgiji, zavise od kvalitetne dijagnostike.

Više o bolesti možete saznati na strani „O bolesti“.

Donatorska kampanja Bolnice Sveti Sava

U bolnici „Sveti Sava“ se godišnje zbrine između šest i sedam hiljada pacijenata sa moždanim udarom, četvrtina svih slučajeva moždanog udara u Srbiji. Da bi se nastavilo i dodatno unapredilo zbrinjavanje pacijenata, potrebno je unapređenje opreme, a pre svega novi skener, koji košta oko 500.000 evra, za čiju nabavku je Bolnica Sveti Sava pokrenula, pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja, donatorsku kampanju, podsetila je dr Georgijevski Brkić.

Svi zainteresovani donatori mogu, u skladu sa svojim mogućnostima, da uplate sredstva na dinarski namenski račun broj 840-2335761-28 ili devizni namenski račun 840-642667-02 kod Narodne banke Srbije.

Zatvoreno za komentare.